lis
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?
W czasach ogromnych zmian gospodarczych w kraju i na świecie coraz więcej osób zastanawia się nad innym zagospodarowaniem własnego majątku i posiadanych oszczędności. Niektórzy zmieniają sposób lokowania wolnych środków, a inni rozważają np. sprzedaż mieszkania z kredytem. Jednak najpierw warto zadać sobie pytanie: czy taką nieruchomość można w ogóle spieniężyć?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Kupując mieszkanie na kredyt hipoteczny bardzo często towarzyszy nam przekonanie, że do momentu całkowitej spłaty zadłużenia ta nieruchomość jest bardziej banku niż nasza. To powszechna opinia, ale tak naprawdę kredytobiorca ma sporą swobodę podejmowania decyzji w zakresie zakupionej nieruchomości. Może nie tylko zdecydować o przeniesieniu kredytu hipotecznego do innego banku, który na przykład aktualnie daje o wiele lepsze warunki. Ma też możliwość sprzedaży mieszkania pomimo ciążącej na nim hipoteki.
Sprzedaż mieszkania przed upływem okresu kredytowania jest możliwa, ale często obarczona pewnymi warunkami. Zazwyczaj bank udzielający kredytu musi wyrazić zgodę na wykonanie takiej operacji.
Co musisz wiedzieć przed sprzedażą mieszkania z hipoteką?
Warto przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniej opcji sprzedaży. Istnieje kilka sposobów zbycia mieszkania z kredytem (np. samodzielnie lub poprzez biuro nieruchomości). Dodatkowo należy pamiętać, że kredytobiorca musi spełnić pewne warunki, aby taka czynność pod względem prawnym była w ogóle możliwa do przeprowadzenia.
Pierwszym krokiem powinno być uzyskanie z banku aktualnego zaświadczenia o wysokości zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego. Dokument zawiera szereg istotnych informacji, jak np. wysokość kwoty kredytu pozostałej do spłaty, wraz z ewentualnymi prowizjami za wcześniejszą spłatę, termin spłaty, numer rachunku technicznego do spłaty czy zgodę banku na jednorazową spłatę wierzytelności. Ważne z punktu widzenia przyszłego kupującego jest także oświadczenie banku, w którym zgadza się on na niezwłoczne wykreślenie hipoteki po spłacie długu. Należy jednak pamiętać, że wspomniane oświadczenie nie jest bezterminowe. To tzw. promesa, która obowiązuje przez 30 dni od daty wydania.
Kolejnym ważnym dokumentem jest umowa przedwstępna, którą właściciel mieszkania podpisał z osobą zainteresowaną zakupem. Jest ona niezbędna do tego, aby promesa mogła zostać zrealizowana.
Po zdobyciu powyższych dokumentów następuje właściwa sprzedaż mieszkania z hipoteką, która obydwa się poprzez spisanie umowy sprzedaży nieruchomości u notariusza. W takim dokumencie będą zawarte wszystkie istotne warunki związane ze spłatą kredytu lub ustanowieniem nowej hipoteki. Ostatnim krokiem jest przekazanie do rąk kupującego dokumentu ze zgodą na zwolnienie hipoteki wydawanego przez bank.
Planując sprzedaż mieszkania z kredytem, warto pamiętać o tym, że po udanej transakcji nie trafi do naszych rąk pełna kwota ze sprzedaży. Część z niej w pierwszej kolejności pójdzie na spłatę hipoteki, a tylko pozostałe środki zostaną do naszej dyspozycji.
Istotne z punktu widzenia właściciela mieszkania w kredycie jest także to, że decydując się na zbycie takiej nieruchomości, trzeba również przeanalizować kwestię podatku dochodowego. Nieruchomość, która została zakupiona stosunkowo niedawno (mniej niż 5 lat temu) i zostanie sprzedana, doprowadzi do powstania konieczność zapłaty 19 proc. podatku PIT. Na szczęście można tego uniknąć, przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Takim celem może być także spłata kredytu bankowego na zakup własnego mieszkania lub na zakup kolejnej nieruchomości dla siebie.
Jak sprzedać dom z hipoteką?
Proces sprzedaży domu z hipoteką nie różni się od wyżej opisanego.
Hossa na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej klientów zwraca się do doradców z pytaniem, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem. Dla wielu z nich taka operacja oznacza rzeczywisty zarobek, ponieważ istnieje możliwości szybkiego zbycia nieruchomości za kwotę o wiele wyższą niż cena zakupu. Jeżeli aktualnie zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, to skontaktuj się z doświadczonym ekspertem kredytowym, które bezpiecznie przeprowadzi Cię przez cały proces.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.