gru
Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Przeniesienie kredytu hipotecznego wbrew pozorom nie jest takim rzadkim zjawiskiem. Kredytobiorcy coraz częściej korzystają z tego rozwiązania, aby maksymalnie zmniejszyć koszty kredytu. Przeniesienie hipoteki do innego banku może mieć też zupełnie inny cel.
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku
Eksperci finansowi twierdzą, że zaciągając kredyt hipoteczny nawet na 30 lat, powinniśmy co jakiś czas (najlepiej co 5 lat) analizować jego opłacalność. Sytuacja na rynku ofert bankowych potrafi zmieniać się bardzo szybko, dlatego już po kilku latach może okazać się, że oferta, którą dostaliśmy podczas kupowania mieszkania, teraz nie jest już taka atrakcyjna na tle aktualnych propozycji konkurencji. Warto mieć świadomość, że biorąc kredyt na wiele lat, nie musimy być związani tylko z jednym bankiem.
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Czy można przenieść kredyt hipoteczny?
Zasadniczo prawie każdy kredyt hipoteczny można przenieść do innego banku, pod warunkiem, że był on terminowo spłacany. W niektórych przypadkach pojedyncze, niewielkie opóźnienie może nie być przeszkodą do wykonania takiej czynności, jednak zawsze należy pilnować regularności spłacania rat.
Niestandardowy powód przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku
Wbrew pozorom z opcji zmiany banku przy kredycie hipotecznym korzystają nie tylko osoby, które nadzorują swoje finanse i chcą płacić jak najmniej. Są to też Ci kredytobiorcy, którzy przewidują, że w niedługim czasie będą mieć problem ze spłatą zobowiązania.
Przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku można przede wszystkim zmienić wysokość comiesięcznej raty (na niższą), wydłużając okres kredytowania.
Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Proces przeniesienia zobowiązania finansowego do innego banku jest podobny do ubiegania się o standardowy kredyt hipoteczny. Pierwszym krokiem powinno być uzyskanie od obecnego banku zaświadczenia o kredycie, w którym zawarte są najważniejsze informacje o aktualnym kredycie. Znajdować się w nim będą m.in. wysokość kredytu pozostała do spłaty, numer rachunku technicznego do spłaty zadłużenia oraz ważna informacja dla nowego kredytodawcy, iż po spłacie kredytu bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.
Z uzyskanym dokumentem należy udać się do nowego, wcześniej wybranego banku lub do eksperta kredytowego który poprowadzi cały proces refinansowania kredytu. Decyzja o tym, jaki to będzie bank nie powinna być przypadkowa. Należy wybrać ten, który na daną chwilę będzie miał najlepszą ofertę.
Po wyborze nowego banku, trzeba skompletować dokumenty finansowe dotyczące swoich aktualnych dochodów, dokumenty nieruchomości która stanowi zabezpieczenie kredytu oraz wypełnić formularze bankowe. Następnie oczekujemy na decyzję Banku, co może potrwać 2-5 tygodni. Może okazać się, że nowy bank nie wyrazi zgody na przeniesienie zobowiązania. Jednak przy pozytywnej decyzji kredytowej sprawy nabiorą rozpędu. Po podpisaniu umowy kredytowej, nowy bank spłaci zobowiązanie w dotychczasowym banku, w którym będziemy musieli dopilnować formalności zamknięcia kredytu i odebrać zaświadczenie o spłacie kredytu oraz zgodę banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Następnie będziemy zobowiązani do złożenia w sądzie wniosku o wykreślenie starej hipoteki i wpisanie na jej miejsce nowej (z nowego banku).
Myśląc o przeniesieniu kredytu do nowego banku dobrze jest skorzystać z porady doradcy kredytowego, który pomoże nam określić czy jest to odpowiedni moment na taki ruch. Warto poczekać na dobry czas, gdy np. marża w nowy banku będzie niższa niż w obecnym. Wówczas taka operacja stanie się dla nas maksymalnie opłacalna finansowo.
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest też często praktykowanym rozwiązaniem, gdy małżeństwo ze wspólnym kredytem rozwodzi się i chce podzielić swój majątek.
Nie każdy może skorzystać z przeniesienia kredytu do nowego banku. Za dwa podstawowe warunki uznaje się: zdolność kredytową oraz odpowiedni poziom LTV – czyli stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości. Po spełnieniu tych dwóch wymogów ma się dużą szansę na powodzenie.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.