paź
Kiedy kredyt obrotowy jest dobrym rozwiązaniem?
Kredyt obrotowy to popularna forma finansowania bieżącej działalności firmy lub świetne zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków dla osób fizycznych. Zaletą tego kredytu jest dostępność gotówki od ręki i zawsze – gdy tylko uzupełni się saldo, kredyt znów jest do wykorzystania. Co to jest kredyt obrotowy? Kiedy warto go brać? Jakie branże szczególnie powinny zainteresować się kredytem obrotowym dla firm?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Kredyt obrotowy – co to takiego?
Kredyt obrotowy to środki dostępne na koncie w rachunku bieżącym lub kredytowym, do wielokrotnego wykorzystania.
To rodzaj kredytu krótkoterminowego, udzielanego na kwoty od kilku do kilkuset tysięcy złotych.
Dostępny jest w ofercie niemal każdego banku, zarówno dla osób fizycznych, jak i firm, nierzadko w kilku walutach, nie tylko w złotówkach. Umowa o kredyt zawierana jest najczęściej na 12 lub 36 miesięcy, a potem może być odnawiana automatycznie, przy uiszczeniu prowizji za udzielenie finansowania.
Przeznaczenie środków z kredytu obrotowego
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym można przeznaczyć na dowolne wydatki. Banki nie ingerują w to, na co pójdą środki. W przypadku osób fizycznych może to być finansowanie po prostu codziennych wydatków, opłata rachunków, a nawet pokrycie kosztów wyjazdu na wakacje. Firmy najczęściej przeznaczają pieniądze z kredytu obrotowego na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności, na kupno towarów, materiałów, półproduktów, na wynagrodzenia pracowników, na opłacenie rachunków, podatków czy składek społecznych, na koszty administracyjne czy na zakup produktów do biura.
Inaczej wygląda sprawa z kredytem w rachunku kredytowym – tutaj już ustala się z bankiem cel finansowania i trzeba przeznaczyć gotówkę na konkretnie wskazane w umowie wydatki. Kredyt spłacany jest na raz lub miesięcznie w ratach. Umowy kredytowej zazwyczaj nie można przedłużyć.
Cechy kredytu obrotowego
W rachunku bieżącym – ustalany jest limit z bankiem, do którego można się zadłużyć. W przypadku skorzystania z kredytu, każdy wpływ na konto najpierw pokrywa saldo kredytowe. Umowę podpisuje się na rok, a potem można ją przedłużyć. To najbardziej popularny i typowy rodzaj kredytu obrotowego.
Na czym polega kredyt obrotowy?
Na czym polega kredyt obrotowy? Kredyt w rachunku bieżącym to po prostu limit do wykorzystania. Przykładowo otrzymujesz dodatkowo 10 tysięcy złotych. Zawsze masz je na koncie, a saldo Twoich własnych środków zaczyna się powyżej tej sumy. Zatem jeśli masz na koncie 20 tysięcy złotych oznacza to, że dysponujesz 10 tysiącami złotych własnej gotówki i 10 tysiącami złotych kredytu obrotowego. Możesz wydać te pieniądze, a za każdy dzień gdy brakuje w limicie danej kwoty opłacasz odsetki. Gdy uzupełnisz saldo, czyli oddasz bankowi pieniądze i znów będziesz mieć powyżej 10 tysięcy złotych na koncie, odsetki przestaną być naliczane. A limit ponownie będzie do Twojej dyspozycji. Stale zatem obracasz uzyskanymi środkami, stąd nazwa kredytu – obrotowy.
Ile kosztuje kredyt obrotowy?
Za kredyt obrotowy banki pobierają prowizję, zwykle w stawce od 1 do 4 procent jego wartości. Prowizja jest uiszczana przed uruchomieniem kredytu i potem w momencie jego odnawiania na kolejny okres (zwyczajowo co rok). Niektóre banki pomniejszają o prowizję kwotę finansowania. Odsetki naliczane są na podstawie zmiennej stopy oprocentowania – to stawka Wibor 3M lub 1M, 6M plus marża banku, łącznie nawet 20 procent przy obecnie bardzo wysokich stopach procentowych.
Opłaty dodatkowe przy kredycie obrotowym
Ponadto banki może naliczyć dodatkowe opłaty, takie jak:
prowizja za rozpatrzenie wniosku o kredyt,
opłata za zmianę warunków umowy,
ubezpieczenie spłaty kredytu,
opłata za administrowanie;
prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu,
opłata za prowadzenie rachunku kredytowego,
opłata za ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu.
Kto może ubiegać się o kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy jest oferowany przez banki różnym podmiotom prawnym to jest:
osobom fizycznym,
osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą;
spółkom cywilnym,
spółkom osobowym,
osobom prowadzącym gospodarstwo rolne.
Zalety kredytu obrotowego dla firm
Jeśli chodzi o kredyt obrotowy dla firm to ma on wiele zalet. Pozwala zawsze mieć w zasięgu środki na bieżącą działalność, opłatę rachunków, składek społecznych, podatków, wypłatę wynagrodzeń etc. To bardzo elastyczna i wygodna forma finansowania. Kredyt rozliczany jest w prosty sposób i w nie kosztuje wiele, zwłaszcza gdy korzysta się z niego w ograniczonym zakresie, tylko w nagłych wypadkach i szybko uzupełnia saldo. Firmy mogą ubiegać się o bardzo wysokie kwoty kredytu obrotowego nawet do 500 tys. złotych.
Kiedy warto wziąć kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy polecany jest dla osób fizycznych, które często nie otrzymują regularnie wynagrodzeń i przez to mają problemy np. ze spłatą zobowiązań na czas czy pokryciem wydatków na życie w czasie oczekiwania na kolejne wpływy na konto.
Firmy powinny ubiegać się o kredyt obrotowy, gdy istnieją już co najmniej rok na rynku – to najczęściej wymóg banków.
Kredyt obrotowy jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców szukających przejrzystej formy finansowania i dostępnej od ręki gotówki na dowolne wydatki. Ograniczone formalności i brak miesięcznych rat czynią taki kredyt bardzo prostym w obsłudze, zatem to dobra propozycja na początku prowadzenia firmy. Tym bardziej, że te środki można wykorzystać w dowolnym momencie, a gdy firma nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji i wielu zleceń zdarzają się jej problemy z płynnością finansową i przestoje we wpływach z faktur. Podatki czy składki na ZUS trzeba płacić zawsze na czas i w tej sytuacji kredyt obrotowy nieraz może okazać się pomocny.
Dobre rozwiązanie dla handlowców
Kredyt obrotowy jest szczególnie polecany firmom z branży handlowej, które kupują i sprzedają towar oraz przedsiębiorstwom obracającym nieruchomościami. Limit w rachunku bieżącym pozwoli kupić niezbędny towar, a w momencie jego sprzedaży z marżą uzupełnia się kredyt wraz z odsetkami. Flipperzy, czyli osoby kupujące nieruchomości, remontujące je i następnie sprzedające za wyższą cenę mogą dzięki kredytowi obrotowemu spokojnie poświęcić czas na wyremontowanie lokalu, zanim uzyskają zapłatę za jego sprzedaż.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.