sty
Co to jest kredyt preferencyjny i kiedy można go dostać?
Kredyt preferencyjny to oferta skierowana do niektórych grup społecznych i zawodowych, m.in. rolników, studentów, przedsiębiorców. Można go otrzymać, gdy spełni się pewne warunki. Koszty pożyczek preferencyjnych są niższe niż komercyjnych, a część kredytu może zostać umorzona lub spłacona przez instytucje państwowe. Dowiedz się więcej, czym jest kredyt preferencyjny i czy możesz go uzyskać.
Kredyt preferencyjny: co to jest?
Na czym polega kredyt preferencyjny? To zobowiązanie, w którym zazwyczaj część spłaty jest zapewniona przez organ administracji państwowej i finansowana przez Skarb Państwa. Czasem wsparcie polega na przyznaniu preferencyjnych warunków np. niskiego oprocentowania, dłuższego okresu spłaty czy wyższych kwot finansowania. Jest to jednak jak najbardziej produkt bankowy, z tym że stanowi też instrument polityki gospodarczej i społecznej rządu.
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Kto może dostać kredyt preferencyjny?
Dzięki preferencyjnym kredytom można namówić np. właścicieli domów jednorodzinnych na wprowadzenie rozwiązań sprzyjających środowisku czy przedsiębiorców do rozwoju firm i inwestycji. Pożyczki preferencyjne skierowane są do ważnych z punktu widzenia interesu państwa grup np. rolników, przedsiębiorców czy studentów. Szczegóły poniżej.
Preferencyjny kredyt studencki
Warunki przyznania. Dla studentów przed ukończeniem 30 roku życia oraz doktorantów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Dochody kredytobiorcy nie mogą przekraczać 3000 zł na osobę.
Kwota kredytu. Od 400 do 1000 złotych miesięcznie, kwotę można zmienić w trakcie trwania finansowania.
Koszty kredytu. Odsetki równe są połowie stopy redyskontowej.
Preferencyjne warunki finansowania. Kredyt poręczony jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż ten, na który pobierany jest kredyt. Spłata zaczyna się dwa lata po zakończeniu studiów. Studenci znajdujący się w grupie 10% najlepszych na uczelni mogą uzyskać umorzenie do połowy wartości kredytu. Kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o zmniejszenie raty, odroczenie spłaty lub umorzenie części kredytu.
Przeznaczenie kredytu. Na dowolny cel, ale zazwyczaj na utrzymanie na studiach lub czesne za naukę.
Kredyt preferencyjny dla rolników
Warunki przyznania. Rolnicy indywidualni lub młodzi mogą się ubiegać o kredyt np. za zakup ziemi rolnej. Warunki uzyskania dofinansowania określa dokładnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Kwota kredytu. Łącznie wsparcie w ramach linii kredytowych nie może przekroczyć 5 mln złotych.
Koszty kredytu. Oprocentowanie jest zmienne, ale nie może być wyższe niż stopa referencyjna WIBOR(R) 3M powiększona o nie więcej niż o 2,5 punktu procentowego. Oprocentowanie wynosi 0,67% oprocentowania, jednak nie mniej niż 3%.
Preferencyjne warunki finansowania. Różne zależenie od linii kredytowej, ale np. kredyt preferencyjny na zakup ziemi jest udzielany na 15 lat ze wsparciem na poziomie 80% dofinansowania.
Przeznaczenie środków z kredytu. W ramach linii RR można przeznaczyć środki na inwestycje np. budowę i remont budynków rolnych, zakup użytków rolnych, maszyn czy urządzeń, wyposażenie sadow i pastwisk. W ramach linii Z wsparcie udzielane jest na zakup użytków rolnych. Kredyty w linii PR udzielane są na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków.
Kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców
Udzielane w ramach programów unijnych kredyty dla przedsiębiorców mają różne warunki zależnie od danego programu. Najczęściej przyznanie finansowania uzależnione jest od okresu działalności na rynku firmy czy liczby pracowników. Zdarza się, że programy kierowane są do firm stawiających na innowacje i nowe technologie lub do przedsiębiorców notujących straty.
Przedsiębiorcy mają również inne możliwości wsparcia swojego biznesu. Wielu z nich korzysta np. z kredytu obrotowego. Dowiedz się na czym polega ta forma finansowania z naszego artykułu „Kiedy kredyt obrotowy jest dobrym rozwiązaniem?”
Kredyt preferencyjny na zakup fotowoltaiki
Warunki przyznania. Kredyty na zakup fotowoltaiki przeznaczone są dla właścicieli domów jednorodzinnych w ramach programów Czyste Powietrze lub Prosument 2.
Kwota kredytu. W ramach programu Czyste Powietrze – od 7 do 53 tysięcy złotych. Maksymalna kwota jest wyliczana na podstawie dochodów gospodarstwa domowego. Z kolei z programu Prosument 2 można uzyskać od 15% do 30% kwoty finansowania i zwrot nawet 100% kosztów kwalifikowanych w wysokości do 100 do 500 tysięcy złotych.
Koszty kredytu. W programie Czyste Powietrze – oprocentowanie nie wyższe niż WIBOR(R) 3M plus 70 punktów bazowych, ale mniej niż 2% w skali roku. W programie Prosument 2 oprocentowanie wynosi 1% w skali roku.
Przeznaczenie środków z kredytu. Wyłącznie na zakup fotowoltaiki.
Kredyt preferencyjny na wymianę pieca
Program Czyste Powietrze umożliwia także uzyskanie kredytu na wymianę pieca, który będzie spełniać obecne standardy w zakresie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Można łączyć to wsparcie z kredytem na fotowoltaikę. Środki można przeznaczyć na zakup źródła ciepła, wymianę przyłączy gazowych lub elektroenergetycznych, zainstalowanie wentylacji odzyskującej ciepło z powietrza.
Kredyt preferencyjny na termomodernizację
Warunki przyznania. Kredyt przeznaczony dla właścicieli nieruchomości zabudowanej, w tym domu jednorodzinnego, na termomodernizację. Kredyt musi pokrywać co najmniej 50% wartości inwestycji.
Kwota kredytu. Zależna od zdolności kredytowej.
Preferencyjne warunki finansowania. Zwrot do 16% kosztów przeprowadzenia termomodernizacji budynku lub do 21% przy jednoczesnym montażu paneli fotowoltaicznych.
Przeznaczenie środków z kredytu. Na ocieplenie domu i ewentualnie instalację paneli fotowoltaicznych.
Warto śledzić oferty banków oraz aktualności rządowe by sprawdzać, czy nie pojawia się nowy program z kredytami preferencyjnymi. Przykładowo, jakiś czas temu oferowane były też lepsze warunki kredytów hipotecznych w programie Mieszkanie dla Młodych, obecnie, niestety, już nieaktywnym. Dobry doradca kredytowy podpowie, czym jest pożyczka preferencyjna, o którą może ubiegać się klient i jakie są warunki przyznania finansowania.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.