sie
Czy warto brać kredyt hipoteczny? Wskazówki kredytobiorcy
Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie? Czego boją się klienci banków? Jak zminimalizować ryzyko kredytu hipotecznego? Do czego przydadzą się oszczędności?
Z racjonalnego punktu widzenia decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna być zawsze poprzedzona wnikliwą kalkulacją ekonomiczną. Poszukiwanie najkorzystniejszej ewentualności sfinansowania zakupu nieruchomości wydaje się rozsądnym krokiem. Każdy kredytobiorca dla własnego bezpieczeństwa musi zebrać pełne informacje. Jednak odpowiedź na pytanie: czy warto brać kredyt hipoteczny, nie jest już tak oczywista. Większość potencjalnych kredytobiorców obawia się tak dużego zobowiązania. Zwłaszcza że często są to istotne kwoty, których spłata w znacznym stopniu obciąża domowy budżet przez wiele lat. Zatem czy warto wziąć kredyt na mieszkanie? Jakie korzyści i zagrożenia wynikają z takiej decyzji?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie? – czego boją się klienci?
Wiele potencjalnie zainteresowanych osób obawia się zobowiązania w formie kredytu hipotecznego. Co konkretnie ich niepokoi, a w konsekwencji powstrzymuje przed podjęciem ostatecznej decyzji? Głównie jest to lęk przed ewentualną utratą pracy, koniecznością zmiany zatrudnienia na słabiej płatne i całkowita utrata dochodu szczególnie w wyniku choroby. Z tymi argumentami trudno dyskutować, zwłaszcza że nie można ich przewidzieć. Z perspektywy długoletniej spłaty możliwa jest ponadto utrata kontroli nad własnymi finansami, która siłą rzeczy jest konieczna do terminowego regulowania rat kredytu hipotecznego. Czy warto ryzykować?
Częstym powodem wątpliwości są ponadto obawy przed kryzysem finansowym czy nieprzewidzianym wzrostem wysokości spłacanej raty. Lęk przed koniecznością zaciskania pasa także nie zachęca. Przez tak długi okres regulowania zobowiązania zdarzyć się może w zasadzie wszystko. Zatem czy warto brać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny – czy warto podjąć ryzyko?
Starając się o kredyt na mieszkanie, dobrze jest szczegółowo przyjrzeć się własnej kondycji finansowej niezależnie od wymagań stawianych przez bank. Proces weryfikacji, co prawda jest dość restrykcyjny, ale to kredytobiorca powinien we własnym zakresie zweryfikować fakt, czy rzeczywiście stać go na comiesięczne obciążenie w postaci raty. Pewność co do bezpieczeństwa finansów może dodać odwagi. Jak zatem sprawdzić, czy warto wziąć kredyt na mieszkanie?
Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę dochodów i wydatków. Zakłada się, że rata kredytu nie powinna przekroczyć 40% dochodu. Dlaczego? Z prostego powodu – taki udział stałego obciążenia pozwoli pokrywać pozostałe koszty życia, a dodatkowo regularnie gromadzić oszczędności. Wnioski pozyskane w ten sposób z pewnością dostarczą informacji o ewentualnej indywidualnej korzystności kredytu hipotecznego. Czy warto? Wszystko zależy od stanu kondycji finansowej potencjalnego kredytobiorcy.
Oszczędności – jak mogą pomóc?
Nie od dziś wiadomo, że oszczędności stanowią pozytywną stronę indywidualnych finansów. Z uwagi na możliwość pokrycia nieprzewidzianych wydatków, znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa życia, a tym samym zapewniają spokój ich posiadaczom. Podobną funkcję pełnią one także w kontekście zobowiązania hipotecznego. Dlaczego? Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie, posiadając oszczędności? Może jednak nie ma konieczności tak szczegółowego zwracania uwagi na zgromadzone środki?
Faktem jest, że bank przydzielając kredyt, nie wymaga posiadania oszczędności. Jednak co jeśli rzeczywiście nastąpi utrata pracy, której tak boją się wszyscy hipoteczni dłużnicy? Co, jeśli okres poszukiwania kolejnego zatrudnienia się przedłuża, brak jest regularnych dochodów, a rata przekracza aktualne możliwości finansowe? W takich właśnie sytuacjach wręcz konieczne jest posiadanie środków na „czarną godzinę”.
Mając na względzie własny spokój, należy koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie finansowym w staraniach o kredyt hipoteczny. Czy warto zatem posiadać oszczędności? Zdecydowanie tak! Tylko jak je zgromadzić? Przecież nie da się tego dokonać od ręki. Gromadzenie własnego zaplecza finansowego to bardzo długi proces, który wymaga ogromnej samodyscypliny. Właśnie dlatego warto, jest wprowadzić dyscyplinę w wydatkach, a sukcesywnie kumulowane niewielkie kwoty wpłacać na osobne konta. Dzięki takiemu podejściu w połączeniu z rezygnacją ze zbędnych wydatków da się po czasie uzbierać spory kapitał. W wyniku ewentualnych kłopotów finansowych spłata rat nie będzie wówczas na tyle dotkliwa, by spowodować niewypłacalność kredytobiorcy.
Jak skutecznie obniżyć ryzyko?
Wielu kredytobiorców oprócz utraty płynności finansowej w toku spłaty zobowiązania obawia się także skutków ewentualnego wypadku czy choroby. Strach w kontekście takich sytuacji oczywiście jest jak najbardziej uzasadniony, ale czy trzeba od razu rezygnować z kredytu hipotecznego? Czy warto pozbawiać się szansy na posiadanie własnej nieruchomości? A może istnieją sposoby na zabezpieczenie swoich interesów również w tym aspekcie?
Jedyną słuszną odpowiedzią na to pytanie jest skorzystanie z dodatkowych narzędzi. Warto zatem sięgnąć po produkty finansowe, które zabezpieczają ewentualne koszty leczenia na wypadek choroby. Dobrze dopasowane do potrzeb i zagrożeń ubezpieczenia na życie i zdrowie dają pewnego rodzaju spokój i komfort finansowy w najtrudniejszych momentach.
Podsumowując…
Czy warto wziąć kredyt na mieszkanie? Z pewnością tak, ale tylko i wyłącznie z uwzględnieniem wszystkich okoliczności towarzyszących. Warto podkreślić, że nie każdego stać na regularną spłatę rat. Dlatego indywidualna ocena stabilności finansowej kredytobiorcy jest kluczowa. Podjęcie ostatecznej decyzji nie może być impulsem, a wynikiem konsekwentnie zweryfikowanej sytuacji. Zobowiązanie mieszkaniowe to długookresowe obciążenie miesięcznych wydatków, w związku z tym dla własnego dobra lepiej jest dysponować oszczędnościami. Tylko świadomie podjęte ryzyko może zostać skutecznie zminimalizowane. Dzięki temu osiągnięta zostanie najwyższa możliwa korzyść z zakupu nieruchomości.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.