mar
Jak przebiega spotkanie z pośrednikiem kredytowym?
Ekspert kredytowy, czy też pośrednik kredytowy, to specjalista z wiedzą finansową, który pomaga wybrać najlepszą ofertę kredytową na rynku. Na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta podpowie on najlepsze możliwe rozwiązanie, a przy okazji rozwieje wszelkie wątpliwości związane z kredytem. Jak wygląda spotkanie z takim ekspertem? Jak się do niego przygotować?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Spotkanie z pośrednikiem kredytowym
W pierwszej kolejności ekspert kredytowy zapoznaje się z Twoimi potrzebami jako klienta szukającego dłużnego finansowania – jakiego rodzaju kredyt chcesz uzyskać i na jakich zasadach? Pośrednicy pomagają w wybraniu oferty kredytu hipotecznego, gotówkowego czy konsolidacyjnego. Szczególnie ten pierwszy rodzaj kredytu jest na tyle skomplikowany, a przy tym wiążący na wiele lat i na spore kwoty, że warto skorzystać przed jego zaciągnięciem z pomocy specjalisty.
Następnie ekspert kredytowy sprawdzi Twoje możliwości finansowe, pytając o dochody, zobowiązania, aktywa.
Dzięki temu będzie w stanie określić, jaka wysokość finansowania jest możliwa do uzyskania i jaką ratę będziesz w stanie pokryć co miesiąc, a także jak wysoki wkład własny możesz wnieść.
Po analizie Twojej zdolności kredytowej i oczekiwań oraz porównaniu ich z kryteriami stawianymi przez banki, ekspert kredytowy przedstawi ofertę kredytu lub pożyczki dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości. Oczywiście ofert może być kilka, z różnych banków. Wybierasz jedną z nich, a następnie pozostaje tylko dopełnienie formalności, w czym również wsparciem służy ekspert kredytowy.
Zadawaj dobre pytania
Spotkanie z pośrednikiem kredytowym nie powinno być jednostronne – klient powinien zadawać pytania, by jak najlepiej zrozumieć specyfikę danego instrumentu finansowego i podjąć dobrą decyzję przy wyborze finansowania.
Przede wszystkim upewnij się, że poznałeś wszystkie koszty kredytowe.
Sprawdzaj nie tylko łączną kwotę kredytowania, ale też wysokość części kapitałowej i odsetkowej w racie, a porównując kredyt, pytaj o RRSO i całkowity koszt kredytu. Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny zwróć uwagę na to, czy ekspert przedstawia Ci dodatkowe opłaty – np. za ubezpieczenie, niższy wkład własny, wycenę rzeczoznawcy, czy produkty bankowe komplementarne, które jesteś zobligowany wziąć razem z kredytem. Nie zapominaj o prowizji bankowej, która może być sporym jednorazowym kosztem.
Kiedy warto umówić się z pośrednikiem kredytowym?
Z usług pośrednika kredytowego korzystaj w sytuacji, gdy:
- Nie masz czasu samodzielnie przeglądać i porównywać ofert kredytów w różnych bankach;
- Nie masz żadnej wiedzy o funkcjonowaniu kredytu, ani czasu by się dokształcać w tej kwestii;
- Masz skomplikowaną strukturę dochodów i rozchodów, co sprawia, że samodzielnie nie umiesz określić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa;
- Nie wiesz, jaki rodzaj kredytu jest Ci potrzebny lub czy ogóle jest możliwe uzyskanie finansowania, np. konsolidacyjnego, w Twoim przypadku, zatem potrzebujesz porady eksperta.
Przygotuj się do spotkania z ekspertem kredytowym
Aby spotkanie z ekspertem kredytowym przebiegło sprawnie i efektywnie, musi on mieć dostęp do danych dotyczących Twojej obecnej sytuacji finansowej.
Dlatego koniecznie przygotuj się właściwie do spotkania, pozyskując informacje o tym, jakie masz całkowite przychody, wynikające ze stosunku pracy czy innych źródeł, oraz jakie są Twoje średnie miesięczne wydatki i zobowiązania, to znaczy np. raty już otrzymanych kredytów.
Nie muszą być to dokładne liczby, wystarczą przybliżone dane na poczet pierwszego wyliczenia Twojej zdolności kredytowej. Zastanów się też, jakim wkładem własnym możesz dysponować, jeśli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny. Aktualnie prawo wymaga 20% wkładu własnego kwoty kredytowania, przy niższym wkładzie konieczne jest opłacanie dodatkowego ubezpieczenia. Wkład własny nie może być niższy niż 10% kwoty kredytu.
Możesz także przejrzeć wstępnie oferty banków, by zorientować się, jakie jest zazwyczaj proponowane oprocentowanie i inne warunki. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do rozmowy z ekspertem kredytowym o wyborze konkretnej oferty.
W czym pomoże Ci ekspert kredytowy?
Pośrednik kredytowy pomoże Ci w:
- Wyliczeniu zdolności kredytowej;
- Dobraniu formy finansowania do potrzeb i wymagań;
- Wyborze konkretnej oferty kredytu hipotecznego, konsolidacyjnego, gotówkowego dopasowanej do możliwości finansowych;
- Wypełnieniu i złożeniu wniosku kredytowego oraz zebraniu niezbędnych dokumentów;
- Negocjacjach z bankami;
- Kontaktach z rzeczoznawcą, księgową czy innymi ekspertami, jeśli zajdzie taka konieczność (szczególnie w przypadku ubiegania się o kredyt firmowy);
- Zrozumieniu zapisów umowy przedwstępnej w przypadku kupna nieruchomości.
- Analizie i zrozumieniu zapisów umowy kredytowej.
Dobry ekspert kredytowy będzie Ci też asystował na etapie podpisania umowy kredytowej, uruchomienia kredytu i w dalszych czynnościach, do których zobowiązany jest klient po uzyskaniu kredytu (np. zmiany we wpisach ksiąg hipotecznych). Od tego pierwszego spotkania nawiązać się może długofalowa współpraca, w czasie której pośrednik kredytowy przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces ubiegania się o kredyt.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.