sie
Kredyt hipoteczny dla firm – jakie szanse?
Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny dla firm? Jakie są warunki finansowania? Jakich dokumentów wymagają banki i w jaki sposób weryfikowana jest zdolność kredytowa?
Zdecydowana większość kredytów hipotecznych na rynku skierowana jest do osób prywatnych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Banki jednak oferują również cały wachlarz kredytów hipotecznych dla firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać finansowanie? Kto może zostać kredytobiorcą? Jakie są rzeczywiste koszty kredytów hipotecznych dla firm na zakup nieruchomości?
Kredyt hipoteczny dla firm – kto może się ubiegać?
Jak sama nazwa wskazuje z kredytów hipotecznych dla firm, skorzystać mogą tylko i wyłącznie firmy. Co więcej, podstawowym warunkiem stawianym przed potencjalnie zainteresowanymi jest prowadzenie działalności przez co najmniej pół roku przed złożeniem wniosku. Udzielenie zobowiązania poprzedza skrupulatna weryfikacja obrotów generowanych przez przedsiębiorstwo. Ich wymagana wysokość zwykle zależy od kwoty kredytu, jednak najczęściej mieści się w przedziale od 1 200 000 do 5 000 000 euro.
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Wysokość finansowania – czyli ile można otrzymać?
Wysokość udzielanych kredytów hipotecznych dla firm z reguły uzależniona jest od potrzeb, jak i indywidualnych możliwości finansowych wnioskodawcy. Warto jednak podkreślić, że niektóre banki określają widełki mieszczące potencjalne minimalne i maksymalne zobowiązanie. Każdorazowo brany jest jednak pod uwagę biznesowy potencjał firmy, a w oparciu o szczegółowe informacje związane ze stabilnością finansową podejmowana jest ostateczna decyzja kredytowa.
Sposoby przeznaczenia kredytu hipotecznego dla firm
Główny sposób wykorzystania pozyskanych środków jest oczywisty. Kredyt hipoteczny dla firm na zakup nieruchomości komercyjnej nie stanowi jednak jedynej możliwości. Na jakie inne cele zatem przedsiębiorca ma prawo zaciągnąć tego typu zobowiązanie? Przede wszystkim jest to nabycie działki pod budynek z przeznaczeniem na cele komercyjne, budowa, remont albo modernizacja już istniejącego budynku bądź też spłata innego kredytu zaciągniętego na budowę lub zakup nieruchomości komercyjnej. Co więcej, istnieje także możliwość sfinansowania zobowiązania podatkowego, które powstało w wyniku zakupu bądź budowy, albo też refinansowania poniesionych przez firmę kosztów na te same cele. Należy ponadto podkreślić, że warunki udzielania kredytów hipotecznych dla firm różnią się w poszczególnych bankach. Dlatego też przed złożeniem wniosku warto porównać oferty różnych placówek, by dokonać najkorzystniejszego wyboru.
Spłata rat – kiedy płatność?
Okresy spłaty kredytów hipotecznych dla firm w przeważającej mierze zależą od szczegółowo określonego celu, na jaki zaciągnięte zostało zobowiązanie. Te kwestie ujmuje indywidualna umowa z bankiem. Warto podkreślić, że przy tego typu produktach dostępne są wyłącznie stałe raty, inaczej niż w przypadku kredytów dla osób prywatnych. Istnieje ponadto możliwość wyboru miesięcznej albo kwartalnej raty.
Kredyt hipoteczny dla firm – oprocentowanie produktów
Podobnie jak w przypadku wysokości zaciąganego zobowiązania określane są również inne kwestie związane z kredytem hipotecznym dla firm. Oprocentowanie nie ma charakteru standardowego, a jego wartość ustalana jest w sposób indywidualny. Od czego jest uzależnione? Przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej efektywności i prognozowanego potencjału biznesowego. Nie bez znaczenia jest także kondycja finansowa wnioskodawcy, weryfikowana jest bowiem jego zdolność do terminowego regulowania rat. Co więcej, od decyzji kredytobiorcy zależy rodzaj oprocentowania, a więc to czy odsetki będą naliczane w oparciu o stopę stałą, czy też zmienną.
Wymagane zabezpieczenia – czego się spodziewać?
Równie istotną kwestią w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny dla firm jest wiedza o koniecznych zabezpieczeniach. Banki zawsze starają się w największym możliwym stopniu zminimalizować ryzyko kredytowe, czego nie unikną również przedsiębiorcy. W jakiej formie dopuszcza się zatem zabezpieczenie kredytu hipotecznego dla firm na zakup nieruchomości? Najczęściej jest to po prostu ustanowiona na niej hipoteka. Zdarza się jednak, że jako zabezpieczenie traktuje się zastaw rejestrowy na udziałach kredytobiorcy lub też cesję z umów najmu albo z polisy ubezpieczeniowej. Co więcej, może to być również pełnomocnictwo do konta bankowego, rezerwowy rachunek z saldem odpowiadającym 3 ratom, albo też po prostu oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji koniecznie sporządzony przez notariusza.
Kredyt hipoteczny dla firm – dokumenty
Sama procedura weryfikacji zdolności kredytowej przedsiębiorcy to niestety jeszcze nie koniec. Pozytywna decyzja wydana przez bank nie wystarczy do planowanego sfinansowania nieruchomości. Czego jeszcze oczekuje bank, udzielając kredytu hipotecznego dla firm? Z pewnością nie obejdzie się bez pełnej dokumentacji dotyczącej w szczególności odpisu z księgi wieczystej, wypisu z rejestru gruntów, wyrysu z mapy ewidencyjnej, decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, czy też operatu szacunkowego stwierdzającego rzeczywistą wartość nabywanej nieruchomości. Dodatkowo wymagany jest także akt notarialny zakupu, zaświadczenie o wysokości podatku od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste, techniczny projekt budowlany wraz z projektem zagospodarowania terenu oraz zestawienie rzeczywistych kosztów administracji, zarządzania i eksploatacji rzeczonej nieruchomości.
Dane wymagane do umowy z bankiem – co jest potrzebne?
Jak wiadomo banki oprócz pełnej dokumentacji kredytowanej nieruchomości, oczekują także informacji na temat kredytobiorcy. Minimalizacja ryzyka wiąże się również ze szczegółową weryfikacją kondycji finansowej przedsiębiorstwa, jak i jej potencjału biznesowego. W związku z powyższym należy przedstawić statut spółki, wyciąg z ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru sądowego, zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z płatnościami podatkowymi, zaświadczenie z zakładu ubezpieczeń społecznych o niezaleganiu z płatnościami za składki ubezpieczeniowe, decyzję o nadaniu numeru NIP oraz REGON, pełną listę udziałowców spółki wraz z procentową wartością ich udziału w sumie kapitału oraz opisem doświadcza w realizacji podobnych projektów. Co więcej, wymagane jest również bieżące sprawozdanie finansowe spółki, opinia współpracujących dotychczas banków oraz oświadczenie o spłacanych kredytach, innych zobowiązaniach i posiadanych kontach bankowych.
Podsumowując…
Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny dla firm nie jest istotna tylko i wyłącznie informacja dotycząca samej nieruchomości. Zdecydowanie bardziej szczegółowo badana jest sytuacja finansowa kredytobiorcy. Dlaczego? Z prostego powodu – banki zakładają, iż sama nabyta nieruchomość nie jest wystarczającą formą zabezpieczenia udzielonego zobowiązania. Szanse otrzymania finansowania w głównej mierze zależą, więc od zdolności kredytowej wnioskującej firmy.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.