sty
Kredyt hipoteczny konsolidacyjny – czy i kiedy warto się na niego zdecydować?
Kredyt konsolidacyjny pozwala na odciążenie domowego budżetu. Istnieje możliwość połączenia kilku kredytów w jeden, w tym kredytu hipotecznego, lub zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem na hipotece. Czym jest kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Kiedy i czy w ogóle warto go brać?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Czym jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny?
Kredyt konsolidacyjny to kilka zobowiązań połączonych w jedno. Dzięki temu kredytobiorca spłaca jedną ratę zamiast kilku. Kredyt konsolidacyjny polega na wzięciu nowego zobowiązania, które pokryje wszystkie dotychczasowe kredyty. Po podpisaniu nowej umowy kredytu, kredytobiorca ma jedno zobowiązanie i jedną ratę, która powinna być dopasowana do jego budżetu domowego. Kredyt konsolidacyjny jest przede wszystkim przeznaczony dla osób mających problemy ze spłatą wielu obecnych zobowiązań. Ponieważ kredyt konsolidacyjny ma dłuższy okres spłaty, to rata może być niższa niż suma rat dotychczasowych zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to forma kredytu konsolidacyjnego, w której zabezpieczeniem spłaty jest wpis na hipotece nieruchomości.
Nieruchomość może być niezadłużona i wprowadzona jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego, by uzyskać lepsze warunki jego spłaty. Można też połączyć dotychczasowy kredyt hipoteczny z zabezpieczeniem na danej nieruchomości z innymi kredytami i w ten sposób sprawić, że hipoteka zostanie zabezpieczeniem nowego zobowiązania.
Jakie zobowiązania można zamienić w kredyt konsolidacyjny?
Skonsolidować można każdą pożyczkę lub kredyt, czyli:
- kredyt gotówkowy,
- kredyt ratalny,
- kredyt na rachunku bieżącym,
- kredyt na karcie kredytowej,
- kredyt hipoteczny,
- kredyt samochodowy,
- pozabankową pożyczkę (popularne chwilówki).
Kredyt konsolidacyjny z kredytem hipotecznym jest oferowany przez banki w niektórych przypadkach – nie zawsze się na to zgadzają. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat i na wysokie kwoty, dlatego niektóre banki odmawiają konsolidacji kredytu hipotecznego z innymi kredytami.
Kiedy warto wybrać kredyt konsolidacyjny hipoteczny?
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy kredytobiorca ma problemy z płynnością finansową i nie udaje mu się spłacać rat kilku zobowiązań na czas. Aby ustrzec się przed konsekwencjami z tytułu zaległości w spłacaniu rat kredytowych i powstania negatywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, polecane jest wybranie właśnie kredytu konsolidacyjnego.
Również gdy okaże się, że w przypadku zmiany stóp procentowych raty kredytu stały się zbyt dużym obciążeniem. Przy dobrej ofercie kredytu konsolidacyjnego rozłożonego na wiele lat, można zyskać mniejszą ratę połączonych kredytów i odzyskać płynność finansową.
Uwaga!
Przy opóźnieniu w spłacie raty kredytu wynoszącym ponad 30 dni do BIK-u trafia negatywna informacja o kredytobiorcy.
Z taką informacją nie ma szans na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Dlatego tak ważne jest by w porę zareagować i ubiegać się o kredyt konsolidacyjny zanim problemy finansowe nawarstwią się, a opóźnienie w spłacie rat będzie wynosiło ponad miesiąc.
Kiedy można ubiegać się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny?
O kredyt hipoteczny konsolidacyjny można ubiegać się w sytuacji, gdy nie ma się negatywnej historii kredytowej oraz posiada się kilka zobowiązań do spłaty. Jeden z łączonych kredytów musi być kredytem hipotecznym lub należy dokonać wpisu na hipotece nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. W tym drugim przypadku warunkiem jest bycie właścicielem danej nieruchomości.
Przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego banki sprawdzają zdolność i wiarygodność kredytową, tak samo jak przy wnioskowaniu o każdy inny kredyt.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny udzielany jest tylko obywatelom polskim mającym stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego konsolidacyjnego to:
- dowód tożsamości,
- oświadczenie o zarobkach,
- dokumenty potwierdzające terminowe spłacanie obecnych zobowiązań,
- wyciąg z konta bankowego za ostatnie trzy miesiące,
- akt własności nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu lub zaświadczenie mówiące o prawie do lokalu czy umowa dzierżawy,
- odpis z księgi wieczystej,
- wpis hipoteki do księgi wieczystej,
- wycena nieruchomości.
Na co zwracać uwagę w przypadku kredytu konsolidacyjnego?
Jak wybrać dobrą ofertę kredytu konsolidacyjnego hipotecznego? W podobny sposób jak przy każdym innym zobowiązaniu – trzeba rozważyć kilka parametrów kredytu. Konieczne jest wzięcie pod uwagę stopy oprocentowania kredytu, prowizji, wysokości raty po konsolidacji, nowego okresu spłaty i całkowitej kwoty do spłaty. Można porównywać oferty patrząc na RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania.
Masz wątpliwości, czy kredyt konsolidacyjny hipoteczny będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Jeśli nie radzisz sobie ze spłatą obecnych zadłużeń i zastanawiasz się, czy konsolidacja kredytów będzie pomocna, zapytaj doradcy kredytowego. Pomoże Ci on wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, jak również skompletować wszystkie niezbędne dokumenty.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.