wrz
O co pytać doradcę kredytowego? Podpowiadamy!
Doradca kredytowy jest zobowiązany ustawą o kredycie konsumenckim oraz o kredycie hipotecznym do spełnienia szeregu obowiązków informacyjnych wobec klienta. Oznacza to, że klient zawsze, na każdym etapie wnioskowania o kredyt ma prawo uzyskać od niego informacje dotyczące finansowania, parametrów kredytów, warunków jego przyznania etc. O co warto pytać doradcę kredytowego?
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
O rekomendacje i doświadczenie
Zacznij od pytań o doświadczenie doradcy i o rekomendacje od innych klientów. Warto dowiedzieć się, czy doradca ma właściwe kompetencje by wybrać dla Ciebie najlepszy kredyt, oraz czy jego dotychczasowa kariera wskazuje, że klienci darzyli go zaufaniem i otrzymywali od niego niezbędną pomoc.
Nie obawiaj się pytać o takie sprawy, bo wybór właściwego doradcy kredytowego jest niezwykle istotny.
O zakres współpracy z bankami
Koniecznie zapytaj doradcę już na początku spotkania o to, czy współpracuje ze wszystkimi bankami na rynku. Dzięki temu dowiesz się, czy masz naprawdę szeroki wybór ofert.
Jeśli doradca współpracuje tylko z kilkoma bankami, to lepiej poszukaj innego specjalisty.
O proces kredytowy
Dowiedz się, jak będzie przebiegać proces kredytowy krok po kroku, by wiedzieć, jak się przygotować i co Cię czeka.
To żaden wstyd o to pytać, bo nie co dzień bierzesz kredyt, więc masz prawo nie wiedzieć, jak przebiega ten proces.
Szczególnie gdy chodzi o kredyt hipoteczny, w przypadku którego wnioskowanie jest bardzo złożone i czasochłonne.
O zdolność kredytową
Doradca z pewnością dość szybko zacznie pytać Cię o Twoje oczekiwania względem kredytu oraz sytuację finansową – zobowiązania, przychody. Dzięki temu będzie w stanie ocenić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa i czy masz szansę uzyskać sumę finansowania, o jakiej myślisz. Zapytaj, jeśli doradca nie udzieli Ci takiej informacji, jaki jest wynik analizy Twojej zdolności kredytowej. Popytaj także o BIK i jak możesz poprawić swoją historię kredytową. Podziel się z doradcą wszelkimi wątpliwościami, jakie masz w kwestii własnej zdolności i wiarygodności kredytowej.
W tym przypadku trzeba grać w otwarte karty, bo zatajenie pewnych danych może spowodować wzięcie kredytu, którego zwyczajnie nie dasz rady spłacać.
O parametry kredytu
Gdy już poznasz kilka ofert kredytowych zebranych przez doradcę, pamiętaj by wypytać o wszystkie ważne parametry kredytu. Jeśli nie rozumiesz pewnych parametrów, np. RRSO, to poproś doradcę o ich wyjaśnienie. Dowiedz się zawsze:
- Jaka jest maksymalna kwota kredytu, którą możesz uzyskać?
- Ile wynoszą raty przy danej sumie?
- Na jaki okres możesz uzyskać kredyt?
- Czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu?
- Czy oferta zawiera ubezpieczenie lub dodatkowe produkty?
- Jaki jest całkowity koszt kredytu oraz RRSO?
Tylko znając te parametry, będziesz w stanie porównać oferty kredytowe. Oczywiście, jeśli masz wątpliwości, która jest dla Ciebie najlepsza, zapytaj doradcę, co sądzi.
O przygotowanie wniosku kredytowego
Doradca kredytowy może, choć wedle obowiązków ustawowych nie musi, pomagać w wypełnieniu wniosku kredytowego. Gdy zdecydujesz się prosić o pomoc w tej kwestii, upewnij się, że rozumiesz wszystkie punkty wniosku i dokładnie wiesz, jakie dane należy podać. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy zawsze należy wpisywać prawdziwe dane we wniosku – dotyczące np. wysokości przychodów, zobowiązań, liczby kredytów.
Oczywiście, bezwzględnie należy podawać prawdziwe dane we wniosku kredytowym, a jeśli doradca sugeruje inaczej, to znaczy, że jest nieuczciwy.
Za takie praktyki grozi nawet odpowiedzialność karna.
O umowę kredytową
Na ostatnim etapie procesu wnioskowania o kredyt, gdy już otrzymasz umowę do podpisania, pytaj o wszystkie zapisy, których nie rozumiesz, lub które budzą Twoje wątpliwości. To bardzo ważne, bo gdy już złożysz podpis będzie za późno na pytania!
Nie podpisuj umowy, dopóki nie zrozumiesz, na co się godzisz i co oznaczają w praktyce wszystkie jej zapisy.
Jak mówi stare polskie przysłowie: kto pyta, nie błądzi. Wybór dobrego doradcy kredytowego to jedna sprawa, ale równie ważna jest Twoja postawa jako klienta – uważne słuchanie doradcy i zadawanie właściwych pytań. Tak by potem nie dochodziło do niedomówień, a wybrany kredyt naprawdę spełniał Twoje wymagania.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.