maj
Umowa B2B a kredyt hipoteczny dla programisty – co warto wiedzieć?
Programiści są często zatrudnieni na umowie B2B. Taka praktyka w branży IT jest mocno rozpowszechniona i wielu specjalistów jest zadowolonych z warunków tej współpracy. Co jednak w przypadku chęci wzięcia kredytu hipotecznego: czy można go uzyskać, gdy nie jest się zatrudnionym na etat? Jak jest ze zdolnością kredytową? I która forma rozliczenia podatków jest korzystniejsza pod względem ubiegania się o kredyt hipoteczny?
Programista na B2B
Umowa B2B to umowa zawarta między firmami, np. jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką. Jedna strona jest tu zleceniodawcą, a druga zleceniobiorcą. Praktyka nawiązywania współpracy na zasadzie B2B jest popularna w branży IT. Programista zakłada jednoosobową działalność i podpisuje jako firma umowę z przedsiębiorstwem, na rzecz którego świadczy usługi.
Masz wątpliwości zadzwoń - wyjaśnię szczegóły
Posiadanie własnej firmy wiąże się z korzyściami, ale też obowiązkami. Programiści na B2B mają wyższe zarobki niż na umowie o pracę, bo mniejszy jest koszt zatrudnienia dla pracodawcy. Osoba z taką umową sama opłaca składki zdrowotne oraz społeczne i odprowadza podatki VAT oraz dochodowy. Do wyboru ma kilka form opodatkowania, jak skala podatkowa, ryczałt lub podatek liniowy. Istnieje możliwość obniżenia podatku dochodowego poprzez odliczenie kosztów, ale tylko przy rozliczeniu na skali i podatku liniowym.
Kredyt hipoteczny na działalności
Jak wygląda kwestia umowy B2B a kredytu hipotecznego? Nie ma przeszkód by programista na B2B uzyskał kredyt hipoteczny, zresztą w każdej innej branży jest to możliwe. Nie ma tu znaczenia zawód, ale dochody z wykonywanej pracy oraz staż. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, do banku po kredyt można udać się już po 3 miesiącach. Jednak na umowie B2B oraz ogólnie, gdy prowadzi się własną firmę, trzeba odczekać dłużej.
Większość banków wymaga by prowadzić działalność co najmniej rok lub nawet dwa lata przed zgłoszeniem się po kredyt. Wyjątkowo zdarza się, że ten czas jest skracany do 3 lub 6 miesięcy.
Kiedy? Wtedy, gdy przed przejściem na umowę B2B programista pracował na umowie o pracę i nie miał przerwy między obiema formami zatrudnienia. Chodzi tu o wykazanie ciągłości zatrudnienia. Muszą być spełnione dwa warunki, by bank uznał ciągłość zatrudnienia i rozważył skrócenie wymaganego czasu posiadania działalności gospodarczej, mianowicie:
- Podpisana tylko jedna umowa B2B w ramach działalności, z jednym podmiotem, na rzecz którego świadczy się usługi.
- Zatrudnienie na umowie o pracę oraz umowie B2B musi być w tej samej branży, a niektóre banki wymagają nawet by umowy były podpisane z tym samym pracodawcą.
Zdolność kredytowa na B2B
Jak wygląda zdolność kredytowa osoby na samozatrudnieniu? Wszystko zależy od jej dochodów i tego, czy są stałe w każdym miesiącu, a także od banków. Każdy ma swoje wytyczne. Niektóre biorą pod uwagę dochody średnie z danego okresu, inne wybiorą najniższe wartości, by zminimalizować ryzyko. Kwestia zdolności zależy też w pewnym stopniu od formy opodatkowania.
Zdolność kredytowa na KPiR
Rozliczenie na książce przychodów i rozchodów, czy to skalą podatkową, czy podatkiem liniowym, pozwala na obniżenie podatku dochodowego poprzez koszty. Jeśli programista ma jakieś koszty stałe np. opłatę za Internet, leasing na auto etc., to powinien zdecydować się na rozliczenie KPiR. Kosztami mogą być też odpisy amortyzacyjne. Część banków uwzględni odpisy amortyzacyjne, które mogą podnieść dochody, a w innych nie ma takiej praktyki. Zobowiązania finansowe mogą być już uwzględnione w KPiR, np. leasing operacyjny, i wtedy nie będę liczone oddzielnie. Bank spojrzy tylko na dochody przedsiębiorcy. Jednakże weźmie pod uwagę inne zobowiązania o charakterze finansowym jak karty kredytowe, limity w rachunku, kredyty obrotowe, i one obniżą maksymalną kwotę kredytu.
Zdolność kredytowa na ryczałcie
Duża część programistów decyduje się na rozliczenie ryczałtem. Ryczałt dla programistów jest korzystny, gdy mogą wybrać niższą stawkę podatkową, czyli 8,5%. Inna stawka dla programowania to 12%, czyli tyle samo, co na skali. Ryczałt opłaca się tylko, gdy programista nie generuje żadnych kosztów. Ta metoda podatkowa uwzględnia bowiem tylko przychody. Plusem jest tu też mniej formalności niż przy KPiR.
Niestety, banki bardziej ostrożnie podchodzą do wydawania decyzji o kredyt dla programistów na ryczałcie. Twierdzą, że nie mogą w tym przypadku realnie oszacować wydatków i dochodu względem przychodów.
Aby oszacować, ile może wydawać przedsiębiorca na ryczałcie, banki stosują wskaźniki dochodu do przychodu. Bardzo dobre wskaźniki to szacowanie dochodu na poziomie 80% przychodów.
Jednak nie wszystkie banki podchodzą do sprawy tak dobrodusznie. W niektórych, dochód będzie uzależniony od stawki ryczałtu lub tego, jakie jest główne PKD przedsiębiorcy.
Ulga IP BOX
IP BOX to ulga podatkowa, którą mogą zastosować programiści na umowie B2B, wykonujący kreatywne projekty badawczo-rozwojowe, cechujące się prawem własności intelektualnej. Wtedy mogą skorzystać ze specjalnej stawki podatku 5%. Niestety, banki nie biorą tego pod uwagę przy szacowaniu dochodu. Wybiorą podatek liniowy lub progresywny o normalnej stawce przy wyliczeniach. Taka ulga zatem nie poprawi zdolności podatkowej programisty.
Programista B2B dostanie kredyt hipoteczny, ale to, na jakich warunkach, zależy od jego dochodów i stażu zatrudnienia, a także polityki banku.
Nazywam się Alicja Małecka, od 18 lat pomagam swoim klientom w realizacji planów związanych z nabyciem lub budową własnej nieruchomości. Początkowo doświadczenie zdobywałam w banku jako specjalista ds. Kredytów Hipoteczny, a od kilkunastu lat jestem niezależnym ekspertem kredytowym i współpracuję z wszystkimi wiodącymi bankami w Polsce. Dzięki temu mogę dopasowywać warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klientów.
Doświadczenie, elastyczność, kompleksowa pomoc i wysoka jakość obsługi - to wszystko sprawia, że większość moich Klientów pochodzi z polecenia.